تربت حیدریه

تربت حیدریه
 
 
فهرست:
 
 
1-نام گذاری
2-پیشینه تاریخی
3-معماری و بافت 
4-اطلاعات جغرافیا
5-مردم و جمعیت شناسی
6-بزرگان
7-اماکن تاریخی و تفریحی
8-حمل و نقل
9-رسانه‌ها
10-ورزش و مسابقات
11-اقتصاد و صنعت
12-سیاست
 
 
توضیحات
 
 
1-نام گذاری
 
تربت حیدریه در قدیم با نام زاوه شهرت داشته‌است پیشینه تاریخی تربت حیدریه به نام زاوه به دوران قبل از اسلام دوره اشکانیان برمی گردد و به مناسبت مقبره قطب‌الدین حیدر که از معاصرین عطار و از صوفیان قرن ششم هجری بوده بدین نام خوانده شده‌است. بنای زاوه را به زوطهماسب نسبت می‌دهند. تربت حیدریه پس از دوره صفوی به صورت شهر در آمد. در واقع شهر در حدود دویست سال پیش یعنی دوره حاکمیتاسحاق‌خان قرایی از خوانین و رجال سیاسی عصر قاجاریه رونق گرفت. اسحاق خان به مرمت و آبادانی شهر پرداخته و آن چنان تحولی در شهر بوجود آورد که این شهر تا مدتها به تربت اسحاق‌خان معروف بوده‌است. در دو انقلاب معاصر ایران یعنی انقلاب مشروطه در سال 1285 شمسی و انقلاب اسلامی 1357 شمسی تربت حیدریه از شهرهای پیشتاز در این فرایندها بوده‌است. لازم بذکر است که اولین شهری که در ایران در سال 57 مردمش قیام کردند شهر تربت حیدریه بود که در نهم دی ماه با دادن 9 شهید شهر را از حکومت بهلوی کرفتند و خودشان امور شهر را بدست کرفتند و همجنین اولین شهری بود که مردمش مجسمه شاه را در میدان مرکزی در جلوی انظار زیر دستانش به زمین زدند و شکستن(فیلم سقوط هم در همین زمینه ساخته شد و مستندات تاریخی را به مرور قرار داد)
 
 
1-1-محل و نقشه
 
تربَتِ حیدریّه یکی از شهرهای استان خراسان رضوی و مرکز شهرستان تربت حیدریه است.
 
 
 
 
1-2-استان یا ایالت
 
این شهر در استان خراسان واقع شده است
 
 
1-3-کشور
 
این شهر در کشور ایران واقع شده است
 
 
2-پیشینه تاریخی
 
تربت حیدریه از شرق به شهرستانهای تایباد و تربت جام و رشتخوار، از غرب به کاشمر و از شمال به مشهد و نیشابور و فریمان و از جنوب به شهرستان مه ولات منتهی می‌شود.
 
 
2-1-در اسطوره‌ها و روایات و قبل از تاریخ
 
 
2-1-پیش از اسلام(ایلامیان,ماد ها,هخامنشیان,سلوکیان,اشکانیان)
 
 
2-3-حمله اعراب به ایران(خلفای راشدین,بنی امیه,بنی عباس)
 
 
2-4-استقلال دوباره ایران(طاهریان,سامانیان,غزنویان,آل بویه,آل غور,صفاریان,سلجوقیان,خوارزم شاهیان)
 
نام تربت حیدریه به اعتبار نام قطب‌الدین حیدر بر واژه اصیل و ایرانی زاوه در قرن نهم و بعد از آن غلبه یافت.
 
 
2-5-حمله مغول ها به ایران(گورکانیان,ملوک الطوایف)
 
 
2-6-صفویه,زندیه,افشاریه,قاجاریه,پهلوی
 
 
3-معماری و بافت
 
 
3-1-سبک ساختمان ها
 
 
3-2-محله ها و تقسیمات
 
 
3-3-پل ها
 
 
3-4-فروشگاه ها
 
 
3-5-هتل ها و مسافر خانه ها
 
 
3-6-مراکز درمانی و بیمارستان ها
 
 
3-7-اماکن مذهبی(معابد,مساجد,کلیسا ها وکنیسه ها...)
 
 
3-8-مراکز آموزشی(مدارس,حوزه علمیه,دانشگاه هاو...)
 
 
3-9-قنات ها و چشمه ها
 
 
3-10-استخر ها
 
 
3-11-رستوران ها
 
 
3-12-بازار ها و مراکز خرید
 
 
4-اطلاعات جغرافیا
 
شهرستان تربت حیدریه دارای 4 بخش است. از لحاظ ارتباط دهی در حال حاضر بیش از 93٪ جمعیت شهرستان از نعمت تلفن بهره مند هستند، مضافاً به اینکه 100٪ روستاهای بالای 5 نفر جمعیت شهرستان نیز دارای ارتباط بوده و در مجموع حدود 8٫99درصد جمعیت شهرستان به نوعی دسترسی به ارتباط دارند تربت حیدریه از شمال با شهرستان مشهد و نیشابور، از سمت غرب با شهرستان کاشمر وشهرستان بردسکن، از سمت شرق با شهرستان خواف و شهرستان تربت جام و از سمت جنوب باشهرستان گناباد همسایه می‌باشد
 
 
4-1-آب و هوا
 
 
4-2-جلگه ها
 
 
4-3-رود ها
 
 
4-4-کوه ها و رشته کوه ها
 
 
4-5-تالاب ها
 
 
4-6-دریاچه ها
 
 
4-7-سد ها
 
 
4-8-زیست بوم ها
 
 
4-9-آلودگی محیط
 
 
5-مردم و جمعیت شناسی
 
 
تربت حیدریه در 140 کیلومتری جنوب مشهد و 1005 کیلومتری تهران است. شهر تربت حیدریه 53 کیلومتر مربع وسعت دارد و ارتفاع آن 1333 متر از سطح دریا می‌باشد. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1390 مرکز آمار ایران برابر با 131,150 نفر بوده‌است.
 
 
5-1-اقوام
 
 
5-2-زبان
 
 
5-3-دین
 
 
5-4-فرهنگ
 
 
5-5-جمعیت
 
 
5-6-آداب و رسوم
 
 
8-7-غذا ها محلی
 
 
8-8-سوغات ها
ز عفران
 
 
 
 
 
6-بزرگان
 
 
6-1-دانشمندان
مصطفی رمضانیان از دانش آموزان برتر المپیاد آسیایی 
 
 
6-2-معماران
تربت حیدریه از زمان‌های قدیم محل برخاستن دانشمندان، عارفان، شاعران و سیاستمداران بوده است. علی اکبر تربتی از شاگردان آخوند خراسانی، ملا عباس تربتی، حسینعلی راشد، عبدالسلام تربتی، محمود شهابی خراسانی، برادرش علی اکبر شهابی و دکتر آرمین محسن دانشگر (از سرشناسان جهان معماری)، 
 
 
6-3-نویسندگان
دکتر محمد حسن ابریشمی (محقق کشاورزی و نویسنده کتاب تحقیقی زعفران )
 
 
6-4-شاعران
محمد قهرمان (پژوهشگر، مصحح و شاعر برجستۀ خراسانی
 
 
6-5-استادان و معلمان
 
 
6-6-سیاست مداران
 
 
6-7-پزشکان و دکتران
 
 
6-8-نوازندگان
مصطفی کسروی(موسیقی دان
 
 
6-9-خوانندگان
 
 
6-10-بازیگران
ساعد سهیلی ( بازیگر )- سعید سهیلی کارگردان اشاره کرد.
 
 
6-11-ورزشکاران
حسن تفتیان (رکورد دار دو 100 و 200 متر ایران), مهران بابایی (قهرمان کشتی)
 
 
6-12-روزنامه نگاران
 
 
6-13-نویسندگان
 
 
6-14-روحانیون ,علماء و افراد مذهبی
 
 
7-اماکن تاریخی و تفریحی
 
رباط شریف آباد در کیلومتر 35 جادهٔ مشهد-نیشابور و در درهٔ شریف‌آباد
آرامگاه ابوسعید ابوالخیر از عرفای قرن پنجم در روستای مهنه
رباط بی‌بی در حاشیهٔ روستای ظهیرآباد
مقبره شیخ مغولی حسن میرزا و شاه سنجان در سنگان، 25 کیلومتری تربت حیدریه
خرابه‌های جیزد در اکبرآباد رشتخوار مربوط به از صدر اسلام تا دوره تیموری
بنای مزار فردی به نام نظام‌الملک و مدفن شیخ ابوالوفای الخلوی کدکنی در کدکن
مزار بی‌بی حسنیه در داخل شهر تربت حیدریه
بقعه احمدرضا معروف به مزار بوری‌آباد
بقعه شاه سلطان سلیمان از دوره صفوی
 
چهار تاقی بازه‌هور
بازه‌هور (بزدغور) محلی بین مشهد و تربت‌حیدریه در نزدیکی رباط‌سفید است. بنای بازه‌هور از سنگ و گچ است و این چهارتاقی جزو آتشکده‌های دوره ساسانی به‌شمار می‌آید. ویرانه‌های دو قلعه تاریخی دیگر به نام قلعه‌دختر و قلعه‌پسر بر فراز کوهستان و بر دو سمت آتشکده هنوز موجود است.
 
مزار قطب‌الدین حیدر
این مزار مدفن قطب‌الدین حیدر عارف قرن ششم هجری (618-513 هجری قمری) و سرسلسلهٔ فرقهٔ حیدریه است، این بنا در داخل شهر تربت حیدریه واقع شده و از آثار دوره صفویان می‌باشد.
 
مزار شاه سنجان
این مزار در کیلومتر 25 جاده تربت حیدریه به خواف و در شرق دهکده سنگان رشتخوار قرار گرفته‌است. مدفن یکی از مشایخ سلسله چشتیه و از خواص مریدان خواجه مودودچشتی (م.527) است که در سال 597 یا 93 یا 99 در سنجان وفات یافته و در همانجا مدفون گشته‌است.
 
بنای آرامگاه
مقبره قطب الدین حیدر مشتمل بر ایوانی مرتفع، ورودی و محوطه زیر گنبد است که فضایی به صورت گنبد خانه با وسعت حدود 100 متر شکل گرفته و نقشه آن در نمای خارجی به شکل چلیپایی است. مدفن شیخ در میان محوطه زیر گنبد قرار گرفته و ضریح چوبی آن دارای تاریخ 987 ه. ق است. در امتداد فضای ورودی نیز محرابی تعبیه شده است. بنای موجود در چندین دوره تاریخی مورد توجه قرار گرفته است بنحوی شالوده آرامگاه احتمالاً در دوره تیموری با گنبد دو پوسته گسسته استوار بر طاق نماهای شانزده گانه ایجاد شده، در دوره صفویه در سال 1023 هجری به همت خواجه سلطان محمود تربتی نیز تغییراتی در معماری آن صورت گرفته است.
 
مسجد جامع رشتخوار در حومه شهر رشتخوار و از دوره سلجوقی
در ضلع غربی مقبره قطب الدین حیدر ایوان مسجد جامع قدیم تربت حیدریه جلب نظر می‌کند. ارتفاع ایوان مذکور 5/11 و طول آن حدود 5/10 متر است. فضای داخلی ایوان مقصوره یا گنبد خانه مسجد با وسعت بیش از 200 متر شامل غرفه و محرابی مزین به مقرنس و نیز تزییناتی به شیوه کاربندی در بخش زرین گنبد است. بنای مسجد جامع آجری است و تاریخ بنای آن که نام بانی را نیز شامل می‌شود بر سنگ سیاه و لوح مانندی حک شده است که نشان دهنده سال 1045 ه. ق زمان شاه صفی و به نام خواجه عبدالله فرزند درویش علی تربتی است.
 
رباط طبسی
از دیگر بناهای موجود در مجموعه معماری قطب الدین حیدر، رباطی است که حاج محمد ابراهیم طبسی از تجار معروف عصر قاجار در اواخر این دوره در ملک شخصی خود بنا کرد. رباط طبسی در زمره بناهای دو ایوانی است که شامل فضای ورودی، هشتی، تعدادی حجره مشرف به میان سرای بنا، انبار و اصطبل است.
 
آرامگاه شیخ ابوالقاسم گورکانی
این بنا در 3 کیلومتری جنوب شهرستان تربت حیریه در روستایی به نام شیخ ابوالقاسم گورکانی ساخته شده است. وی در سال 373 ه. ق بر مسند ارشاد نشست و به سال 450 ه. ق دار فانی را وداع گفت. آرامگاه شیخ به صورت طاقی است که گنبدی بر فراز آن قرار گرفته و در مجاورت بنای مرکزی ابنیه‌ای برای اقامت زائران ایجاد شده است. بقعه امروزی به همت شیوخ گناباد و متصوفه روی بنایی از دوره صفویه بنیان گردیده است. شیخ ابوالقاسم گورکانی از مشهورترین عرفای خراسان (فوت به سال 450 هجری قمری) و پنجمین قطب سلسلهٔ صوفیهٔ معروفیه‌است.
 
رباط لاری
این بنا در بازار شهر و در محله میدان رباط قرار دارد و به همت حاج محمد رضا لاری از تجار معروف شهر به سال 1308 ه. ق ساخته شده است. این رباط از بناهای دو ایوانی است و مشتمل بر هشتی ورودی، صحن، حجره، غرفه، اصطبل و... است. همچنین فضای ایجاد شده در این بنا به صورت 24 غرفه تابستانی بوده و اتاقک‌های پشتی استفاده زمستانی داشته است. علاوه بر آن 4 فضای وسیع به صورت انبار در چهارگوشه رباط ایجاد شده است. آرامگاه حاج محمد رضا لاری نیز در غرفه‌ای در بازارچه جنب رباط قرار دارد.
 
رباط کسکک
این رباط در 25 کیلومتری شمال تربت حیدریه در حاشیه معبر روستایی به نام کسکک قرار دارد. رباط دارای سردر ورودی است که بر طرفین آن ایوانچه‌ها و طاق نماهایی ایجاد شده است. اتاق‌های اقامت کاروانیان نیز در پیرامون مهمانسرای رباط ساخته شده که فضای ورودی آنها دارای سردر و فضای داخل آن نیز شامل تاقچه و بخاری دیواری است. در گوشه‌های این بنا محل نگهداری احشام ایجاد شده است. اعتصام الملک در سفرنامه خود به این بنا با عبارت رباطی کوچک اشاره می‌کند. بنای این رباط یادگاری از معماری دوره صفویه است.
 
مسجد کدکن
این بنا تالاری است مستطیل شکل و نسبتاً وسیع به صورت شبستان که در مرکز آن دو طاق بزرگ تشکیل گنبدهای چهار ترک را داده است. در انتهای هر یک از این طاق‌ها نیز عناصری از معماری طاق به مثابه ستونی برای استحکام گنبدها ایجاد شده است. محرابی هشت گوشه زینت بخش این مسجد گردیده و دیواره شمالی شبستان نیز در دو طبقه ساخته شده است که اشکوب زیرین آن دارای 4 حجره است.
 
بنای مقبره شیخ حیدر
در سمت جنوبی مسجد بنایی با نقشه چلیپایی ایجاد شده است و این بنا در گذشته دارای کاشی‌های فیروزه‌ای و مسدس بوده که هم اکنون آثار کمی از آن برجای مانده است. بر گوشواره‌های فضای داخلی بقعه هشت ستون سنگی در نبش دیوار نصب است که بر آن با گچ قسمتی از سوره مبارکه (یس) با خط سفید در زمینه لاجوردی نقش بسته است و در زاویه جنوب غربی در بخش باقیمانده کتیبه عبارت (فی شهر ذی الحجه 906) مشاهده می‌شود.
 
حمام حاجی رئیس
همانگونه که از نام آن برمی آید حاجی رئیس آن را در اواخر دوره قاجاریه بنا کرده است. از فضاهای مهم این حمام می‌توان به رشته پلکان‌های ورودی، سربینه، بینه، گرمخانه و مخازن آبگرم و سرد اشاره کرد که از ویژگی‌های جالب توجه آن هشت پر نقاشی ستون‌های سنگی بسیار زیبا است که فضای گنبدی بینه را پدید آورده است و در میان فضای آن نیز حوض سنگی به شکل هشت ضلعی قرار دارد. فضای ورودی حمام در قسمت سردر ورودی مزین به کاشی کاری لاجوردی منقوش به گل و بوته است.
مزار بوری آباد قعه امامزاده احمدالرضا در روستای بوری آباد در 5 کیلو متری جنوب تربت حیدریه و در میان باغی با درختان سرو بلند قرار دارد. و قدمت ساختمان آن به قبل از دوران صفویه مربوط می شود. مزار به شکل 8 ضلعی است که چهار در گاه ورودی به باغ از آن باز می شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7-1-قصر ها
 
 
7-2-قلعه ها
 
 
7-3-دروازه ها
 
 
7-4-موزه ها
 
 
7-5-باغ ها
 
 
7-6-پارک ها
 
پارک کوهستانی پیشکوه
این پارک در حاشیه شهر تربت حیدریه واقع شده است با مساحت 800 هکتار بزرکترین پارک جنگلی خاورمیانه نام گرفته است. بخشی از این پارک تا ارتفاعات 3 قله امتداد یافته است. این پارک شامل گلزار شهدا، پارک سنگی، رستوران، کافه سنتی و مصلا است که در آن وسایل تفریح کودکان قرار دارد. لازم به ذکر است که عملیات اجرایی این پروژه از سال 1378 آغاز شده و هنوز ادامه دارد
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7-7-بازار ها
 
 
7-8-آبشار ها
 
آبشار رودمعجن
روستای رودمعجن در 48 کیلومتری غرب تربت حیدریه واقع است. در 4 کیلومتری این روستا آبشاری زیبا به ارتفاع 28 متر پدید آمده که از سلسله جبال چهل تن در 45 کیلومتری غرب شهرستان سرچشمه می‌گیرد. رود معجن پس از ایجاد آبشار و مشروب کردن آبادی، در نزدیکی روستای رود معجن وارد رودخانه حصارچه می‌شود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7-9-جنگل ها
 
 
7-10-سایر اماکن دیدینی
 
باغات کامه علیا و سفلی در شمال تربت حیدریه و رودخانه حصار و صنوبر، آبشار رودمعجن و شکارگاه از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان هستند. از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی شهر تربت حیدریه می‌توان به اماکنی همچون مجموعه باغ ملی و پارک جنگلی پیشکوه اشاره کرد.
رودخانه حصار این رود خانه که سرچشمه آن کوههای حصار می‌باشد رودخانه تقریباً پر آبی است که باعث ایجاد سرسبزی در این روستا شده و پس از حصار آب آن به چند روستای دیگر سرازیر می‌شود
 
مناطق شکار ممنوع برنای و ژرف
این مناطق در شرق شهرستان تربت حیدریه و در ارتفاعات شهرستان زاوه قرار دارند. این مناطق جلگه‌ای در بعضی نواحی دارای ارتفاعات سنگی زیبایی هستند که مامنی مناسب برای زیست حیوانات وحشی به شمار می‌روند. در این مناطق حیواناتی نظیر قوچ، میش، قرقاول، سیاه سینه، گرگ و عقاب زندگی می‌کنند
 
غار ماه پری
به رقم وجود اتلال باستانی متعدد و شواهد برجای مانده که حکایت از پیشینه‌ای مشخص و رد پای انسان ماقبل تاریخ در منطقه تربت حیریه دارد از دیگر نمونه‌های با اهمیت آثار غاری است موسوم به ماه پری در 19 کیلومتری شمال غربی تربت حیدریه و در نزدیکی روستایی به نام صنوبر که به استناد بررسی باستان‌شناسی از نخستین زیست گاه‌های این منطقه مربوط به پیش از تاریخ بوده است.
 
ارتفاعات مل کوه (به ضم میم)
این ارتفاعات در 70 کیلومتری شمال غربی تربت، در بخش کدکن قرار دارد. هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان جهت صعود به قلل این ارتفاعات عازم منطقه می‌شوند. در مسیر این ارتفاعات باغات میوه بسیار و چشمه سارهای جوشان و چشم اندازهای بدیع فراوان وجود دارد
 
چشمه کاریز آب باریک
این چشمه زیبا قدمت زیادی داشته و آب این چشمه از نظر مواد معدنی از بهترین آبهای جهان محسوب می شود. این چشمه در روستای قوزان در 10 کیلومتری جاده تربت حیدریه-کاشمر قرار دارد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8-حمل و نقل
 
 
8-1-بزرگ راه ها
 
 
8-2-پایانه ها
 
 
8-3-فرود گاه ها
 
 
8-4-تاکسی رانی
 
 
8-5-اتوبوس داخل شهر
 
 
8-5-مترو
 
 
8-7-راه آهن
 
 
9-رسانه ها
 
 
9-1-صدا و سیما
 
 
9-2-رادیو
 
 
9-3-مخابرات
 
 
9-4-نشریات
 
 
9-5-تلفن همراه 
 
 
9-6-اینترنت
 
 
9-7-سالن های همایش
 
 
10-ورزش و مسابقات
 
 
10-1-تیم های ورزشی
 
10-2-سالن ها و مکان های ورزش
 
10-3-مسابقات بین المللی
 
 
 
11-اقتصاد و صنعت
تربت حیدریه با تولید بیش از 50 تن زعفران خشک اولین منطقه از لحاظ تولید زعفران در دنیا است. ایران در مجموع با تولید 1500-1700 تن زعفران بزرگترین کشور تولید کننده زعفران در جهان محسوب می‌شود و استان خراسان رضوی بیشترین مقدار زعفران تولیدی کشور را دارا می‌باشد به نحوی که در سال 1386 بیش از 41هزار هکتار از اراضی این استان زیر کشت این محصول قرار گرفت. 
 
 
11-1-کارخانه ها
 
همچنین معادن طلای زرمهر تربت حیدریه که در روستای زرمهر واقع شده است، تولیدکننده اولین شمش‌های طلا در کشور است که در بازار بورس اوراق بهادار تهران معامله می‌شوند
 
 
11-2-محصولات کشاورزی
 
منطقهٔ تربت حیدریه بزرگترین تولیدکنندهٔ زعفران در جهان محسوب می‌شود. بایگ، یکی از شهرهای تربت حیدریه مرکز ابریشم ایران نام گرفته و بالغ بر 80٪ ابریشم کشور در این محل تولید می‌شود.خربزه، پسته و بادامنیز از دیگر محصولات کشاورزی این منطقه‌است.
 
 
11-3-محصولات دام و طیور
 
 
11-4-گردشگری
 
 
11-5-تولید انرژی
 
 
11-6-منابع و ذخایر معدنی
 
تربت حیدریه دارای معادن غنی ومتنوع بیش از 23 نوع ماده معدنی می‌باشد ودر بخش صنعت دارای صنایع بزرگ از جمله کارخانه سیمان زاوه، طلای زرمهر، قند و فولاد است. واحدهای تولیدی شهرستان شامل کارخانه سیم رضا، کارخانه مس توس،، کارخانه آرد والسی، کار خانه آرد بهنام، کارخانه فرش آرا، کارخانه ایران نکتار، زیره پاک کنی وپنبه پاک کنی طلای سفید، کارخانه کائولین، مجتمع فولاد رخ، محتمع فولاد تربت حیدریه شرکت تولیدی فراورده‌های لبنی شیر رضوان، کارخانه شیر کامل، کار خانه قند تربت حیدریه، کار خانه کاشی زرین، کارخانه شیرپاکان رضوان، سر دخانه بزرگ سه هزار تنی و کار گاههای ابریشم کشی، شرکت سیمان زاوه تربت، کارخانه خوراک دام رخ، کارخانه خوراک دام زاوه، مجتمع صنایع تبدیلی رادوار توس، کار خانه ماکارونی مهسان، شرکت زعفران کیان توس، کارخانه خوراک دام خراسان، کار خانه نمک سرهنگ، کار خانه گچ رخ، معدن طلای بایگ، معدن سنگ بایگ، معادن کائولین، می‌باشد. همچنین وجود معادن غنی سیلیس به عنوان غنی ترین منابع سیلیس جهان-باریت، منیزیت-آگات-بنتونیت-کالک-خاکهای صنعتی-گل سفید-گچ-آهک-کرومیت-منگنز-مس-نقره-طلا-فیروزهو سنگهای تزئینی (تراورتن-گرانیت-مرمر) شهرستان تربت حیدریه را در زمره یکی از قطبهای معدنی استان خراسان رضوی قرار داده است
 
 
11-7-صنایع دستی
 
 
 
12-سیاست
 
 
12-1-وقایع مهم سیاسی
 
 
12-2-ادارات و اماکن سیاسی
 
 
 
 
 
  
 
 
 

خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.